1

Buharlı Halı Yıkama
Buharlı yıkama yöntemi, birçok uygulamada etkili olabildiği için sıkça başvurulan halı yıkama yöntemlerindendir. Aslında buharlı yıkama yönteminde halı yıkanır iken buhar değil sıcak su kullanılır. Suyun sıcaklığı genellikle 65-100 derece arasındadır. Yüksek sıcaklıktaki su, basınçla halıya püskürtelerek halıdaki kir parçacıklarının çözülmesini sağlar. Sonra, kir parçacıkları vakum makinesiyle çekilir ve halı yıkama makinesi içindeki hazneye hapsolur. Kullanılan suya ayrıca deterjan veya temizlik solüsyonu katılır. Buharla yıkama, halının derinlemesine temizlenmesine yakın sonuçlar veren bir halı yıkama işlemidir. Sıcak su aynı zamanda bakterileri, mantarları ve toz akarlarını da öldürür. Böylece, buharlı halı yıkama yapıldıktan sonra halı, alerji yapan maddelerden arınmış olur. Buharlı yıkama yöntemini nasıl kullanacağınızla ilgiliyse, profesyonel halı yıkama firmasına danışmanız kesinlikle önerilir. Çünkü halı yıkama firmaları, halının cinsinden anlarlar ve hangi halıda kaç derece sıcak su kullanılması ile hangi halının nasıl yıkanması gerektiğini bilirler. Profesyonel halı yıkama fabrikalarında, çoğunlukla tekerlekli sıcak su püskürtme makinesi kullanılarak halı yıkanır. Siz değerli müşterilerimizin sağlınıda düşünerek en son teknoloji buharlı halı yıkamayı Malatya’ya getirdik. Buharlı temizlikte var olan yüksek sıcaklıktaki buhar, halılarda oluşan mikro organizmalarla ve halk dilinde bilinen adıyla ‘mayt’larla mücadelede bilinen tüm yöntemlerden çok daha başarılı. Klasik yöntemlerle temizlenmesi mümkün olmayan maytlar’a karşı yüzde 100 etkili çözüm buharlı halı yıkamadan geçer. Sizin içinde sağlığınız önemliyse bizimle irtibata geçebilirsiniz.

el-dokuma-hali-yikama

El Dokuma Halı Yıkama
El dokuma halılarının kalitesini ipliklerinin cinsi, düğüm sıklığı ve boyası belirler.El dokuma halılarında kullanılan boya suyla temas ettiğinde çözülebilir.Dokuma halılarda iki türlü boya kullanılmaktadır.Kök boyası ve kimyasal boyalar.Kök boyası kimyasal boyalara göre daha canlı görünen bir boyadır,daha parlak bir görünum verir.Her iki boyanın da kullanıldiği el dokuma halıların yıkanması işleminde tecrübeli olunmazsa geri dönuşümü olmayan problemler çıkabilir.Bu sebeple el dokuma halılarınızı kesinlikle profesyonel halı yıkama firmalarına yıkatmanızı tavsiye ediyoruz.El dokuma halılarının boyası yıkama işlemi esnasında birbirine karışırsa veya solarsa çaresi yoktur. Halılarınızı yıkatacağınız firma bu garantiyi size vermelidir. Biz atlantik halı yıkama olarak bu garantiyi veriyoruz. Ayrıca bu halıları evinizde silmekte oldukça risklidir. Yıkamak için aldığımız daha önceden boyası karışmış veya solmuş halıların yüzde ellisi profesyonel olmayan halı yıkamalarda olmuşsa yüzde elliside evlerde yanlış veya bilinçsiz temizleme esnasın da bozulmuş olduğunu görmekteyiz.Oldukça büyük paralara aldığınız veya senelerce sakladığınız el dokuma halınızı temizletirken, iyi temizlenmediği bir yana halınızdan da olabilirsiniz.Halılarınızı bize yıkatmasanız da bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

EL DOKUMA HALISI YIKAMA İŞLEMİ

Bu halıları kesinlikle tek tek yıkıyoruz.Yün halılar diğer halılara nazaran daha kalın halılardır ve daha çok toz,kir ve halı akarı barındırırlar.Önçelikle kaba kir ve tozlarından arındırdığımız halıları otomatik makinemizde yıkadıktan sonra hemen sıkma makinesinde sıkıyoruz. El dokuma halılarının yıkama işlemlerini yapan personellerimiz tecrubeli olduğundan hiç bir problemle karşılaşmamaktayız. Bu halıları temiz yıkamak kadar problemsiz yıkamakta gerekmektedir.

EL DOKUMA HALILARIN EVDE TEMİZLİĞİ İÇİN ÖNERİLER

Dokuma halıların üzun ömürlü ve parlak görünumlu olabilmesi için periyodik bakimlarının yapılması gerekir. Haftada 1 vaya 2 kez tüylerinin yatık yönüne doğru elektrik süpürkesiyle süpürülmelidir. Rutubet ve nemden uzak tutmak gerekir. Nem almış ise mutlaka havalandırılmalıdır. Saçakları çamaşır suyu gibi maddelerle beyazlatılmamalı,tarak ve benzeri aletlerle taranmamalıdır.Çamaşır suyu saçakları dökebilir. El dokuma halılar kesinlikle silkelenmemeli çünkü esneme yapabilirler. Kurutemizlemeye verilmemeli.

overlokvesacaktamiri

Overlok ve Saçak Tamiri
Halı yıkama gelen halınız, halı yıkama işlemi bittikten sonra overlok işlemine alınır. Halı overloğu halının mevcut renklerine uyum sağlıyacak şekilde çift kat iplikten yapılır. Saçaklı halınızdan memnun değilseniz saçakları kesilip yerine halı overlok yapılır. Bu işlemlerin hepsini halı yıkama işleminden sonra yapıyoruz. Saçak Tamiri Saçakları yıpranmış değerli (el) halılarınızın saçakları itina ile orjinali gibi yapılır! Bütün işlemler el ile yapılmaktadır.Halınızın hiç bir şekilde orjinalliğinde bir değişme olmayacağı gibi aksine yeni alınmış gibi olur.